Wykłady z BIOROBOTYKI

W ramach organizowanych przez Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wykładów z BIOROBOTYKI, 23 września wszystkie klasy pierwsze trzy- i czteroletniego Liceum Ogólnokształcącego ZCBM stawiły się na Uniwersyteckim Wydziale Prawa i Administracji UŚ.

Wykładowcy, naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z Katedry Genetyki, Fizjologii Zwierząt, Embriologii i Histologii, przygotowujący uczniów do matury z biologii, olimpiady biologicznej zaskoczyli nas i zaciekawili połączeniem wiedzy podstawowej z zakresu nauk przyrodniczych w połączeniu z technologią w tematyce: „MÓZG, KOMÓRKA, DNA”, która zawsze jest w centrum zainteresowań młodych ludzi. 

Do wykładu zaproszono robota, a dokładnie samą głowę robota IURO (cały robot jest zbyt masywny i skomplikowany by w całości transportować go do Katowic). Robot IURO czyli Interactive Urban Robot (mniej oficjalnie po prostu Jurek) to robot stworzony przez zespół inżynierów z lublińskiej firmy Accrea Engineering we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium. W załączeniu przesyłam zdjęcie sympatycznego IURO.

Podczas wykładów o mózgu przybliżono nam jego fizjologię jako inspirację do stworzenia robota IURO. Budowę komórki podano w kontekście transportu międzykomórkowego jako sposobu przemieszczania nanorobotów, czym jest komórka i jaką drogę muszą przebyć cząsteczki by dostać się do niej. To właśnie problemy, które dotyczą nanorobotów i zastosowania w ludzkim organizmie.

Przedstawiano DNA i jego funkcje również w kontekście nanotechnologii, a na koniec „odczarowano” GMO, podając jego zalety szczególnie w żywieniu tych mieszkańców Ziemi, którzy borykają się z problemem głodu, gdzie niedobory żywienia są przerażające.

biorobotyka

Czytany 262 razy
klauzulaR klauzulaM

Adres

Liceum Ogólnokształcące 
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
im.Franciszki Lechner
ul. Broniewskiego 13
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 829-24-09, 500 044 008 

 

 

Organ prowadzący

Prowincja Polska
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
ul. Pędzichów 16
31-152 Kraków
tel. +48 12 633 75 00

RODO

Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem Danych Osobowych jest Pani Julia Szablowska.

Administrator strony

Strona nie działa poprawnie zgłoś administratorowi: Agnieszka Danielec.

Top