SZKOLNY WYJAZD DO RZYMU 22-26 MAJA 2019 ROKU

 

Dokładnie 22 maja o godzinie 17.50 wznieśliśmy się w powietrze, aby już za półtorej godziny znaleźć się w miejscu, oddalonym od Bielska-Białej w lini prostej prawie dwa  tysiące kilometrów – niezaprzeczalnie celem był Rzym! Nasza grupa składała się z 12 osób – Pani Sylwii Stejskal oraz Pani Anny Chorąży oraz uczniów klas: 1A i 1B LO.

Zwiedzanie Wiecznego Miasta zaczeliśmy od antcznych budowli, odwiedziliśmy Koloseum oraz Forum Romanum, na którego terenie okazało się, że wcale nie tak łatwo zidentyfikować budowle, po których niekiedy zostało kilka kolumn i fundamenty...  Ale! Było kilkoro śmiałków, którzy podjeli się tego wyzwania i wytrwale z mapą, rozglądając się na prawo i lewo, przemierzyli antyczny Rzym. To nie koniec zadań, jakie czekały na nas – trzeba było znaleźć posąg wilczycy – symbolu Rzymu. Na szczęście spostrzegawczość nie zawiodła i udało się wilczycę „złapać“, a nawet zrobić jej zdjęcie. Jednym z kolejnych punktów programu był obiad – kto by nie wyczekiwał tej chwili? Wszyscy rozkoszowali się smakami kuchni włoskiej – pizzą lub makaronem.

Drugi dzień był przeznaczony dla osób kochających plażę, jednak zanim na nią dotarliśmy odwiedziliśmy Bazylikę Św. Pawła za murami oraz Bazylike Św. Jana na Lateranie. Woda! Morze! Jeeej! - tak, naprawdę, w taki sposób wielu z nas zareagowało na widok  Morza Tyrreńskiego; ale czy można się dziwić jak po prawie dwóch dniach intensywnego zwiedzania i poznawania Rzymu, nagle zza budynków wyłoniło się morze? – nie, nie można! W taki sposób, spacerując, kąpiąc się w morzu oraz opalając i zbierając siły na kolejny dzień spędziliśmy popołudnie a pod wieczór doświadczyliśmy tego, iż kolacja w restauracji może wzbudzać wielkie emocje, zwłaszcza wśród części grupy...Dlaczego? To już pozostanie naszą tajemnicą.

Rzym to nie tylko budowle antyczne i wczesnochrześcijańskie, to także perły renesansowej i barokowej architektury i właśnie dlatego trzeciego dnia podziwialiśmy piękno Fontanny di Trevi, rozkoszowaliśmy się widokiem Schodów Hiszpańskich oraz widokiem witryn sklepowych takich marek jak "Gucci" czy "Dolce e Gabbana". Odwiedziliśmy także Plac Navona, z którego przez kamerkę internetową członkowie naszych rodzin mogli nas dostrzec. Nie moglibyśmy nie odwiedzić Campo dei Fiori, na którym kupiliśmy wiele przypraw i makaronów, które wraz z nami dotarły do Bielska.

Ostatni dzień – dzień wylotu – został nam jeden, ale jakże ważny punkt do odwiedzenia – Watykan! Punktualnie o godzinie 9.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przed Cathedra Pietri – czyli pięknym ołtarzem w Prezbiterium. Po Mszy udaliśmy się na Kopułę Bazyliki, przemierzając ponad 500 schodów, które nic nie znaczyły przy widoku, jaki rozpościerał się z tarasu widokowego. Mieliśmy również możliwość spotkać się z Papieżem Franciszkiem podczs Anioła Pańskiego.  Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do naszego hotelu i wziąwszy bagaże, udaliśmy się na Dworzec – Termini, z którego autobus zabrał nas na lotnisko.

Był to czas niezwykły i niepowtarzalny. Spędziliśmy ponad 4 dni na obcowaniu z historią, architekturą, kulturą, tradycją, zwyczajami, oraz kuchnią włoską. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam odbycie tej podróży, zwłaszcza wspaniałym nauczycielom: Pani Sylwii oraz Pani Annie.

Mateusz Pysz

Czytany 1333 razy

Adres

Liceum Ogólnokształcące 
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
im.Franciszki Lechner
ul. Broniewskiego 13
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 829-24-09, 500 044 008 

 

 

Organ prowadzący

Prowincja Polska
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
ul. Pędzichów 16
31-152 Kraków
tel. +48 12 633 75 00

RODO

Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem Danych Osobowych jest Pani Julia Szablowska.

Administrator strony

Strona nie działa poprawnie zgłoś administratorowi: Agnieszka Danielec.

Top