Aktualności
Super User

Super User

piątek, 09 listopad 2018 19:10

Narodowe śpiewanie na Rynku

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 9 listopada 2018 r. licealiści wraz z opiekunami udali się na bielski Rynek. To tam właśnie o godz. 12.00 zostało zainaugurowane "Narodowe śpiewanie pieśni patriotycznych”. Podczas koncertu wybrzmiały najbardziej znane polskie pieśni, m.in.: „Piechota”, "Wojenko, wojenko", "Marsz Pierwszej Brygady”, "Serce w plecaku" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę". Organizatorem tej uroczystości było Liceum Ogólnokształcące KTK pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

piątek, 09 listopad 2018 19:07

Rok dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada o godzinie 11.11, w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rok dla Niepodległej”, uczniowie Liceum i Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości wspólnie odśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. Cieszymy się, że mogliśmy uczcić zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości w tak wyjątkowy sposób.

piątek, 09 listopad 2018 19:05

„Z pieśnią przez dzieje Polski”

 „Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

Pieśń ujdzie cało…” /Adam Mickiewicz/

9.11. 2018 r. odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych „Z pieśnią przez dzieje Polski”, upamiętniający 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podczas uroczystości licealiści i uczniowie trzecich klas gimnazjum odśpiewali pieśni patriotyczne, które towarzyszyły wielu pokoleniom Polaków, dodając otuchy w czasach niewoli.

Podczas koncertu wykonano m.in. pieśni: „ Żeby Polska była Polską”, „Dziś idę walczyć - Mamo!”, „Dziewczyna z granatem”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „O mój rozmarynie”  i „Warszawiankę”. Warto podkreślić, że każda z wykonywanych pieśni poprzedzona była krótkim wstępem, z którego dowiedzieliśmy się o ważnych wydarzeniach w dziejach naszego Narodu.

Pomysłodawcą koncertu była nauczycielka historii, Pani Anna Kozieł. To właśnie jej i naszej wspaniałej młodzieży pragniemy gorąco podziękować za tę piękną inicjatywę. Dzięki takim uroczystościom uświadamiamy młodemu pokoleniu znaczenie Święta Niepodległości, a nade wszystko czcimy pamięć bohaterów tamtych lat.

środa, 31 październik 2018 11:29

Szkoła szkole

W listopadzie 2018 r. pragniemy wesprzeć akcję "SZKOŁA SZKOLE". W ramach tej szlachetnej inicjatywy na czwartym piętrze powstanie "kawiarenka misyjna". Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup projektora dla szkoły katolickiej w Boliwii. 

W imieniu licealistów już dziś zapraszamy do naszej "kawiarenki" w dniach:

6.11.2018 - kl. III A 

8.11.2018 - kl. III B

13.11.2018 - kl. I A

15.11.2018 - kl. I B

27.11.2018 - kl. II A

29.11.2018 - kl. II B

 • LISTOPAD

  Boliwijska szkoła w mieście:

  1 (1) 1 (2)

  I na wiosce:

  1 (3) 1 (4) 1 (10) 1 (6)
  1 (7) 1 (5) 1 (9) 1 (8)
piątek, 26 październik 2018 08:56

Wielcy Polacy w drodze do Niepodległej

” Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości” /Ignacy Jan Paderewski/  

11 listopada 1918 r. Państwo Polskie narodziło się na nowo, dlatego Sejm RP ustanowił 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta wyjątkowa rocznica upamiętnia heroiczne postawy Polaków, ich hart ducha i głęboką wiarę. Dzięki niezłomności Ojców Narodu dziś cieszymy się wolną, niepodległą i suwerenną Ojczyzną.

Z tej okazji Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości zorganizowało spotkanie z Panem Krzysztofem Chodorowskim, wieloletnim nauczycielem historii, a obecnie dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Łodygowicach.

24 października w Domu Żołnierza w Bielsku – Białej uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum ZCBM wysłuchali wykładu „Wielcy Polacy w drodze do Niepodległej”. Na uroczystości gościli również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku – Białej oraz gimnazjaliści z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechowicach – Dziedzicach.

Podczas prelekcji młodzież miała okazję poznać sylwetki wybitnych Polaków, m.in.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romualda Traugutta, św. Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego i Franciszka Stefczyka.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Krzysztofowi Chodorowskiemu za piękny i wartościowy wykład, który zainaugurował szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mamy nadzieję, że rozbudzony w młodzieży duch patriotyzmu wyda w przyszłości dobre owoce.

Pragniemy również podziękować Siostrze Dyrektor, nauczycielom, uczniom i tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości. 

poniedziałek, 15 październik 2018 09:19

Święto Komisji Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Szkolny podziękował nauczycielom za ich codzienny trud, wsparcie i życzliwość. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, licealiści przygotowali filmową niespodziankę. W rolę nauczycielki wcieliła się Ania Kupczak. Trzeba przyznać, że nasza licealistka realistycznie oddała blaski i cienie tego szacownego zawodu. Po projekcji filmu przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli – płynące z serca - życzenia i wręczyli kwiaty.

BezNazwy Panorama1

 „Dzień Nauczyciela jest jednym z najpiękniejszych momentów roku szkolnego, kiedy to uczniowie mogą wyrazić swoją wdzięczność nauczycielom za trud włożony w pracę dydaktyczną. Dlatego chciałbym w imieniu Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkich uczniów złożyć na ręce Dyrekcji oraz wszystkich nauczycieli serdeczne życzenia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Pragnę życzyć dużo zdrowia, które jest bardzo potrzebne w realizowaniu pracy pedagogicznej, a także wyrozumiałości i cierpliwości w stosunku do uczniów, którzy niekoniecznie zawsze będą doceniać trud i wysiłek, jaki Państwo wkładacie w przekazywanie nam wiedzy oraz wartości. Życzymy samorealizacji i odkrywania siebie, jednym słowem -  spełniania swojego powołania”.

Mateusz Pysz

środa, 03 październik 2018 16:58

Licealiści wybrali Samorząd Szkolny

W piątek ( 28.09.2018 r.) licealiści wybierali  Samorząd Szkolny.

Po przeliczeniu wszystkich głosów wyłoniono następujący skład:

Przewodnicząca: Anna Kupczak ( II A)

Zastępca: Mateusz Pysz (I B)

Skarbnik: Filip Pasierbek ( III B)

Pomocnicy: Julia Stańco (II A) i Weronika Zięba (I A)

Opiekunem Samorządu Szkolnego została p. Anna Kozieł.

wtorek, 02 październik 2018 10:26

OTRZĘSINY 2018

Jeśli ktoś myślał, iż łatwo stać się pełnoprawnym uczniem Liceum ZCBM, był w wielkim błędzie... Dostanie się do wymarzonej szkoły to "pestka" w porównaniu z zadaniami, jakie czekały na pierwszoklasistów.

Już od samego początku trzeba było wysilić nie tylko umysł, ale także i mięśnie. Najpierw każdy, aby dotrzeć do swojej klasy na trzecim piętrze – uwaga! – musiał, czołgając się na kolanach, wyjść po schodach, gdyż w innym wypadku marny by był jego los. Obawiam się, że nikt by nie dotrwał kolejnych pięciu minut, w każdym razie z kobietą z pistoletem w ręku lepiej nie dyskutować. Żeby nie było tak pięknie, uczniowie starszych klas przygotowali przeróżne zadania, wyzwania, pytania związane ze szkołą i uczniami. Było to dla przykładu stworzenie budowli z książek lub odgadnięcie, kto korzysta ze szkolnego prysznica. Okazało się, że na pytania statystycznie lepiej odpowiadali uczniowie, którzy uczęszczali do naszego gimnazjum, jednak kreatywnością, pomysłowością oraz odwagą poszczycili się "przybysze z zewnątrz". Tak z nieoficjalnych informacji to… niektórzy nawet wiedzieli o szkole więcej, niż powinni i byli w takich jej zakątkach, że tylko pozazdrościć.

Tak więc ten czas pozwolił na zapoznanie się ze szkołą, samym sobą oraz nauczycielami, którzy z zaciekawieniem przyglądali się tym zmaganiom. Później chętne osoby mogły zostać na dyskotece, aby potańczyć, pobawić się lub po prostu porozmawiać.Tak się więc miały otrzęsiny klas pierwszych w roku szkolnym 2018/19, jeśli popatrzymy na nie z przymrużeniem oka ;)

Wrażeniami podzielił się Mateusz Pysz (I B)

czwartek, 27 wrzesień 2018 09:03

19. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

25.09.2018r. uczniowie klas drugich wraz z ks. Ryszardem Piętką i wychowawcami uczestniczyli w 19. Ogólnopolskim Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Mottem spotkania były słowa św. Jana Pawła II „Wypełnijmy dokładnie rolę, jaką Bóg powierza każdemu z nas w swoim Kościele”.

Podczas Forum młodzież wysłuchała wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka „Po co Kościół?”, pieśni patriotycznych i świadectwa dziennikarza sportowego, red. Rafała Patyry. Spotkanie w auli zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralną częścią spotkania była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Zenon Latawiec. Po Eucharystii natomiast nastąpiło Zawierzenie Młodzieży Matce Bożej.

Wierzymy, że spotkanie na Jasnej Górze było pięknym przeżyciem duchowym, umocnieniem wiary i osobistym spotkaniem z Chrystusem. Bardzo dziękujemy Ani i Dawidowi za podzielenie się swoimi przeżyciami.

„Była to dla nas wyjątkowa okazja do zjednoczenia się z młodymi ludźmi, którzy kierują się w swoim życiu tymi samymi wartościami. Szansa  wysłuchania wielu wskazówek i porad dotyczących pogłębiania wiary. Przede wszystkim zaś możliwość uczestnictwa we wspólnej Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Z dzisiejszego spotkania mogliśmy naprawdę dużo wynieść. Teraz tylko wyłącznie od nas zależy, czy pozwolimy słowom, które dziś usłyszeliśmy, odmieniać nasze życie."

 Anna Kuźma, II A

 

„Po przeżyciu dzisiejszego Forum Młodzieży Szkół Katolickich wracam do domu niezwykle zbudowany świadomością, jak wiele jest osób w moim wieku, które świadomie decydują się być świadkami swojej wiary w świecie. Całość wydarzenia została przeprowadzona w młodzieżowym stylu, pełnym pieśni uwielbienia i humorystycznych, acz pouczających komentarzy ks. Jakuba Bartczaka. Największe wrażenie zrobiło na mnie świadectwo p. Rafała Patyry, który w poruszający sposób opowiedział o tym, jak człowiek może zwyciężyć zakusy złego, niezależnie od tego, ile zła dokonało się do tej pory. To spotkanie dostarczyło mi mnóstwa pozytywnej energii, którą postaram się wykorzystać w nachodzącym czasie”.

Dawid Tabak, II B

 3

 

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 08:44

Filmowa lekcja patriotyzmu

Historii można uczyć na różne sposoby. Ciekawą lekcją – upowszechniającą wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników podczas II wojny światowej  - jest film „303. Bitwa o Anglię”.

W minioną środę licealiści wraz z wychowawcami mieli okazję zobaczyć obraz Davida Blaira i skonfrontować go ze znaną książką Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Dzieło polskiego pisarza to niewątpliwie piękne świadectwo heroizmu Polaków i symbol ich lotniczego kunsztu. Mamy nadzieję, że filmowa lekcja historii przypomniała naszym wychowankom imponującą służbę lotników z legendarnego 303. Dywizjonu Myśliwskiego i rozbudziła te pragnienia, które są w każdym z nas, choć rzadko o nich głośno mówimy.

Strona 1 z 2

Adres

Liceum Ogólnokształcące 
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
im.Franciszki Lechner
ul. Broniewskiego 13
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 829-24-09, 500 044 008 

 

 

Organ prowadzący

Prowincja Polska
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
ul. Pędzichów 16
31-152 Kraków
tel. +48 12 633 75 00

RODO

Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem Danych Osobowych jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl.

Administrator strony

Strona nie działa poprawnie zgłoś administratorowi: Agnieszka Danielec.

Top